Dzień dwudziesty: Benedykt XVI przyjrzał się Biblii Poznańskiej

Dzień dwudziesty: Benedykt XVI przyjrzał się Biblii Poznańskiej

Fot. © L'Osservatore Romano (Ojciec Święty otrzymuje od Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Biblię Poznańską - trzyma ją ks. Łukasz Majchrzak).

 

24 października 2008. Dwudziesty dzień Synodu był poświęcony, najpierw, pracom nad drugim projektem Orędzia, które zostało ponownie odczytane po wprowadzeniu poprawek. Ono, przypominam, opiera się zasadniczo na czterech kolumnach, to znaczy na rozważaniach poświęconych głosowi (Objawienie), twarzy (Chrystus), domowi (Kościół) i drogom (misje) Słowa Bożego. Wokół tych kierunków rozwija się treść Orędzia, które tym razem zostało podane w formie synoptycznej (angielskiej, hiszpańskiej, francuskiej, niemieckiej), która została nieco poszerzona. Tekst Orędzia jest z pewnością przejmujący, jednocześnie napisany pięknym językiem i łatwy do zrozumienia. Jako tekst skierowany, bezpośrednio po zakończeniu Synodu do Kościołów całego świata i wszystkich członków Ludu Bożego, będzie miał dobry rezonans. Treść Orędzia jest z natury pozytywna. Przypomina o tym, że Słowo Boże trzeba czytać z miłością. Kierkegaard mówił kiedyś, że Pismo Święte powinno się czytać w taki sposób, w jaki młody człowiek czyta list od swojej ukochanej, czyli z całym oddaniem, z całą uwagą, z całą miłością i uczuciem, do którego jest zdolny.


Zostało też przygotowane drugie Orędzie, pod patronatem kard. Leonardo Sandri, które dotyczy Kościołów katolickich wschodnich. Właściwie jest to apel w obronie tych uciśnionych Kościołów w Ziemi Świętej, w Iranie, w Iraku, w Indii, w ogóle na Bliskim Wschodzie, gdzie trudno uzyskać sytuację pokoju, wolności religijnej czy sumienia. W tych miejscach obecność wiary chrześcijańskiej (wcześniejsza niż Islamu) jest podważana i napotyka na wiele przeciwności.

Dalej dyskutowano nad zbiorem końcowym propozycji (obecnie w liczbie 55), które zostały przygotowane przez wszystkich Ojców Synodalnych. Spośród 400 poprawek uznano te, które zdołały pogłębić temat lub wnieść coś nowego, by je wprowadzić do drugiego, finalnego projektu propozycji. Zostaną one jeszcze poddane głosowaniu i będą stanowić materiał wyjściowy do prac komisji ustanowionej aby wesprzeć Ojca Świętego w przygotowaniu adhortacji apostolskiej, która zazwyczaj ukazuje się mniej więcej w rok po zakończeniu danego synodu. Zatem tekst tych propozycji znajdzie się prawdopodobnie w jakiejś formie w przyszłej adhortacji posynodalnej, dlatego pozostaje wciąż sub secreto.

Te trzy sprawy są związane z dwudziestym dniem synodalnym.

Należałoby wspomnieć dar, który otrzymaliśmy od Ojca Świętego. Mianowicie, piękne faksymile dwóch stronnic, ewangelii wg św. Łukasza z 11 rozdziału (zawierający modlitwę Ojcze nasz) i ewangelii wg św. Jana z 1 rozdziału (prolog), tzw. Papirusu Budmera (14-15). Jest to jeden z najcenniejszych papirusów w zbiorach Biblioteki Watykańskiej. Pochodzi z przełomu II i III wielu po Chrystusie. Został on przygotowany przez Uniwersytet Saint Louis w Stanach Zjednoczonych i w pięknej bibliofilskiej formie przekazany wszystkim uczestnikom Synodu.

Jeszcze jeden miły akcent to fakt, iż nasza synodalna grupa włoska została dzisiaj przyjęta przez Ojca Świętego. Mogliśmy wykorzystać ten moment, aby razem z naszymi studentami, ks. Ł. Majchrzakiem i ks. T. Ślesikiem, przekazać dar przygotowany przez Drukarnię i Księgarnię Świętego Wojciecha oraz Wydawnictwo Świętego Wojciecha, mianowicie Biblię Poznańską, w uroczystej edycji, ilustrowaną grafikami, które powstały jako wynik ogólnopolskiego konkursu najlepszych grafików polskich. Ten dar przedstawiliśmy Benedyktowi XVI, który mu się przyjrzał i przerzucił kilka kartek. Cieszymy się z tego, że możemy przy okazji Synodu ofiarować dar, który jest bardzo à propos, właśnie księgę Biblii Poznańskiej.

Na koniec wyrażam radość, że mogliśmy dzisiaj odwiedzić dwie z naszych grup pielgrzymkowych poznańskich, które przybyły do Rzymu na 1040. rocznicę rozpoczęcia działalności pierwszego biskupa na terenach polskich – biskupa Jordana. Grupy te realizują swój program i, jak mogłem stwierdzić, są bardzo urzeczone atmosferą Rzymu, tym co zobaczyli, i że w zdrowiu mogą pielgrzymować, aby podzielić się potem z bliskimi swoimi wrażeniami po powrocie do kraju.

To tyle refleksji na kanwie dnia dzisiejszego. Jutro rozpoczynamy o godzinie 8.00 w Bazylice Świętego Piotra od Mszy Świętej, której będzie przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, dla ok. 250 pielgrzymów z Archidiecezji Poznańskiej. Od godziny 9.00 rozpoczęcie dalszych prac Synodu podczas sesji generalnej. Częścią popołudniową, od godziny 16.30 do 19.00 zakończą się robocze dni trzech tygodni prac Synodu Biskupów. W niedzielę dziękczynna Eucharystia i w poniedziałek wracamy znów do swoich zajęć.